Технологія зведення будівель

Монолітне будівництво — технологія зведення будівель із залізобетону‚ що дозволяє в короткі терміни зводити будівлі та споруди практично будь-якої форми.

Основний принцип монолітного будівництва полягає в тому‚ що каркас будівлі виготовлений з цільного бетону. Завдяки суцільному каркасу бетон «проростає» через усі поверхи. Бетон заливається в опалубку‚ яка може бути дерев'яною, алюмінієвою чи сталевою. На міцність конструкції вид опалубки не впливає‚ від цього залежить лише «товарний вигляд» моноліту.

Опалубка буває знімною (після того‚ як бетон застигає‚ її знімають‚ як формочку) і незнімною. Останнім часом все частіше застосовується саме незнімна опалубка, зважаючи на цілу низку переваг, серед яких відзначимо дешевизну‚ підвищену шумоізоляцію‚ температурний і вологісний режим застигання і‚ що особливо важливо‚ цілорічний цикл будівництва (монолітні будинки із знімною опалубкою можна будувати тільки навесні і влітку).

Процес монолітного будівництва складається з наступних основних технологічних етапів:

  • Встановлення опалубки;
  • Армування;
  • Укладання та ущільнення бетону;
  • Догляд за бетоном і зняття опалубки.

У будівництві в основному застосовується розбірно-переставна опалубка з дерев'яних‚ металевих або комбінованих рамних щитів.

Арматурна сталь в залежності від механічних властивостей відноситься до різних класів. Для кожного класу гарячекатаної арматурної сталі в залежності від її хімічного складу встановлюють певні марки (СтЗ‚ Ст5‚ 18Г2С та ін.)

Для армування попередньо напружених конструкцій крім штучної високоміцної арматури застосовують пучки і пасма‚ що виготовляються з високоміцного дроту діаметром 3 мм‚ і канати з декількох пасм.

Разом зі сталевою арматурою для армування бетону у ряді випадків може застосовуватися склопластикова арматура‚ яка не поступається по своїй міцності сталевому дроту‚ має в кілька разів меншу масу і велику‚ в порівнянні зі сталевою арматурою‚ стійкість до корозійних впливів.

У будівництві широко використовують арматурні сітки у вигляді плоских виробів і рулонів. Для армування балок‚ ригелів‚ прогонів випускають плоскі або просторові арматурні каркаси.

Створилася конструкцію заливають бетоном і ущільнюють.

Переваги монолітного будівництва:

  • Висока швидкість зведення будівель;
  • Відносно низька вартість;
  • Можливість будівництва будівель і споруд будь-якої конфігурації і форми‚ створення вільного планування приміщень;
  • Висока вогнестійкість конструкцій;
  • Висока сейсмостійкість;
  • Відсутність швів.